Synstræning hjælper efter hjernerystelse viser dansk forskning
8. juni 2022
Et lille dansk forskningsprojekt med 27 personer med hjernerystelse, der fik 10 ugers synstræning én gang om ugen samt hjemmeopgaver minimum 20 minutter hver dag de øvrige dage, viser, at personerne fik forbedringer på stort set alle de områder, der blev målt. Det skriver Dansk Center for Hjernerystelse.
Bl.a. blev deltagernes synsvanskeligheder væsentligt mindre og deres læsehastighed større, ligesom de også fik forbedring af deres træthed, hovedpine og svimmelhed.
Studiet har dog nogle svagheder, og det er ikke blevet kontrolleret eller randomiseret. Det styrker dog resultaterne, at deltagernes symptomer var vedvarende og alligevel blev forbedret.
Kilder: https://dcfh.dk/synstraening-kan-forbedre-synsvanskeligheder-hos-personer-med-hjernerystelse/
Studiet er bl.a. offentliggjort her: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34781837/
Selv om studiet har metodologiske problemer, er der ingen tvivl om, at synstræning har forbedret synet hos de 27 deltagere, der fuldførte træningen. Kun én faldt fra. Da træning hver dag kan være en stor belastning for mange, må det siges at være meget fint, at så mange gennemførte.
Ca. halvdelen af alle dem, der får whiplashskader, får en samtidig hjernerystelse. Også mange med whiplash har forsøgt sig med synstræning med større eller mindre effekt. Resultatet af undersøgelsen kan måske medvirke til, at flere, får mod på både at påbegynde og gennemføre synstræning.