Den 31.12 2021 talte Dronningen i sin 50. nytårstale direkte til mennesker med kronisk whiplash, da hun sagde:
”Som land og som folk skal vi finde en fælles retning, men ikke for at gå i takt. Det har aldrig ligget for os her til lands. Én spurter afsted over stok og sten, en anden foretrækker at slentre gennem landskabet; men der er nogle, for hvem vejen slet ikke er jævn.
Det gælder i høj grad for dem, der må slås med et handicap.
Hos nogle er det nemt at se, som hvis man sidder i kørestol. Hos andre er lidelsen usynlig. Det kan være en psykisk sygdom, kroniske smerter eller noget helt tredje.
Fælles for alle, der må leve med et handicap, er, at det gør tilværelsen mere besværlig, og at man ikke altid bliver mødt med forståelse og respekt – måske tværtimod.
Nogle mennesker med handicap bliver ligefrem diskrimineret, måske også mødt med hån og drilleri. Det kan skyldes tankeløshed og uvidenhed; men uanset hvad, så er det forkert, og det burde vi holde os for gode til! Vi skal give os tid, ikke blot for at hjælpe, men også for at lære af hinanden. Det burde ikke være svært at behandle enhver med respekt.
Vi skal møde vore medmennesker med åbenhed. Andres livshistorie kan gøre os klogere. At spejle sit liv i de andres kan være tankevækkende og inspirerende. Man lærer sig selv at kende i mødet med andre”.

Kilde: https://www.kongehuset.dk/nyheder/laes-h-m-dronningens-nytaarstale-2021

Af hjertet tak til hendes majestæt Dronning Margrethe.
Majestætens tale har gjort indtryk. Det er ofte det, der sker, når majestæten taler.
Både handicaporganisationer og patientforeninger har reageret med tak. Vi vælger at gøre det samme. Om end lidt forsinket. Men bedre sent end aldrig, for majestætens tale vil være aktuel lang tid frem i tiden. Whiplash hører til de lidelser, der ikke umiddelbart kan ses. Kun dem, der kender det skadede menneske godt, kan se forskellen fra før til efter.
Mange mennesker med whiplashskader mødes af bemærkninger som fx: ”Du ser godt ud”. Det kan man vælge at glæde sig over, eller man kan blive frustreret, fordi der også i bemærkningen kan ligge, at man ikke ser syg ud. Selv om whiplash ikke er en sygdom, er det et handicap, der giver ualmindeligt mange symptomer, som hver især kan påvirke velbefindendet. Symptomerne kan føles som at have en blanding af influenza og være fuldesyg og evt. have 40 i feber på én gang. Det kan med andre ord være en sårende bemærkning.
Bemærkningen kan desuden lægge låg på en efterfølgende samtale. For kan man tillade sig at sige, at man faktisk har det temmelig dårligt, når man ”ser godt ud”?
Bemærkningen kan være velment, men den er faktisk i bund og grund ikke særlig kærlig, hvis den ikke følges op af spørgsmålet: ”Har du det nu også så godt, som du umiddelbart ser ud? Eller snyder udseendet”.
Ja, udseendet snyder oftest, for mange kommer kun ud eller ser andre, når helbredet tillader og mødet er planlagt på forhånd, så man er så frisk og udhvilet som muligt. Mange har også gjort sig umage med påklædning og make up, fordi de netop ikke ønsker at se syge ud.
Derfor har Dronningen ramt fuldstændig plet, når hun taler om at behandle andre med åbenhed og respekt og ikke mindst om at være nysgerrige på hinanden. Nysgerrigheden er meget vigtig.
Vi takker endnu engang og håber, at talen kan være med til at skabe forandring.