Ifølge en ny stadfæstet dom fra Højesteret afgør, kan man nu få erstatning med et erhvervsevnetab ved en arbejdsskade på fra 5 % mod tidligere fra 15 %.
Det kan åbne for at flere vil kunne få erstatning – også bagudrettet.
Både arbejdsgivere og forsikringsselskaber finder det dybt problematisk. Dels kan virksomhederne skulle dække for årtiers gamle arbejdsskader, og dels vil de blive pålagt store præmiestigninger. Genoptagelse af sager kan komme til at koste 10-30 mia. kroner, som forsikringsselskaberne mener, at staten bør dække.
Fagforeningen 3F mener, at det ikke vil komme så vidt. Tidligere erfaringer for fleksjobbere viser, at det reelle antal, der søger om genoptagelse af deres sag er langt mindre end det potentielle antal.

Kilde: https://fagbladet3f.dk/dom-fra-hoejesteret-aabner-for-flere-erstatninger/

WHIPLASHFORENINGEN MENER:
Det er en vældig interessant nyhed, som måske kan give håb om en reel erstatning, selv når man ikke er kommet så slemt til skade. Det vil også kunne forhindre forsikringsselskaber i at spekulere i fastsættelsen af erhvervsevnetab..
På baggrund af dommen burde der blive mulighed for at søge at få sin arbejdsskade genoptaget, hvis der er givet afslag med den begrundelse, at erhvervsevnetabet var under 15 %.
Lige nu har vi dog ingen regering, som kan tage stilling til, om staten skal betale noget af en evt. øget erstatning pga. dommen.
Fagforeningen 3F mener, at det ikke drejer sig om så mange, som man antage vil få deres sag genoptaget.